Oral

Hastaların doğal görünümlü görünüm restorasyonlarına olan talebi karşılamak için çeşitli metal içermeyen seramikler geliştirilmiştir. Biyouyumlulukları ve iyi mekanik özellikleri sayesinde zirkonyum son yıllarda dental biyomalzeme olarak başarıyla kullanılmaktadır. Yüksek opaklık nedeniyle zirkonya çekirdekleri genellikle daha doğal bir görünüm sağlayan ancak sık sık yongalanma insidansına sahip seramik kaplamalarla kaplıdır. Kaplamalı zirkonya alternatif olarak tam konturlu zirkonya restorasyonları günümüzde daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu makale, zirkonyum bazlı diş restorasyonlarını metal-seramik olanlarla ve ayrıca zirkonya, kaplamalı veya monolitik zirkonyaya dayalı iki tip diş restorasyonunu karşılaştırmak için diş hekimliğinde zirkonya kullanımının güncel bilgilerini ve bilimsel verilerini gözden geçirmektedir.

 

Zirkon Diş

Estetik, işlevsellik ve biyouyumluluk diş tıbbını diş restorasyonlarının üretiminde sürekli bir zorluk haline getirmektedir. Malzeme bilimi, robotik ve biyomekaniğin gelişimi insan anatomik bileşenlerinin değiştirilmesi yaklaşımını kökten değiştirmiştir [  ]. Her hastanın fizyognomisine mükemmel bir şekilde entegre edilmiş, aynı zamanda çiğneme kuvvetlerine, hassasiyete, mükemmelliğe, kaliteye karşı zamana karşı direnci mükemmel bir şekilde entegre etmek için taviz vermeden en uygun çözümü sunabilmek için uzmanlar, biyouyumlu malzemelerin kullanımını giderek daha fazla vurguladılar. CAD / CAM olarak modern teknolojileri kullanan diş protez restorasyonları.

 

Bilgisayar destekli tasarım (CAD) ve bilgisayar destekli üretim (CAM) sistemleri, verileri toplamak için bilgisayarlarımızı kullanan, bizim durumumuzda ağız boşluğundan, gelecekteki diş protezini tasarlamak ve çok çeşitli ürünler üretmek için kullanılan modern teknolojileri temsil eder. Bu teknolojiler birçok alanda kullanılmaktadır, ancak diş CAD / CAM uygulamaları 1970’lere ve 1970’lere kadar mevcut değildi. Diş hekimliğinde CAD / CAM teknolojisi kullanımının öncüleri arasında, piyasada bulunan ilk diş CAD / CAM olan CEREC®’i geliştirmeyi başaran Bruce Altschuler, Francois Duret, Werner Moermann, Marco Brandestini yer alabili

 

29 Eyl, 2018

Boşluğun Belirtileri: Bilmelisiniz

Duis mollis, est non commodo luctus, nisi erat porttitor ligula, eget lacinia odio sem nec elit. Morbi leo risus, porta ac consectetur ac, vestibu lum at eros. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue.

Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir